ZUBNÍ KAZ U DĚTÍ

Když se dítěti od šestého měsíce věku začnou prořezávat mléčné zuby, přichází riziko vzniku zubního kazu. Sklovina a dentin jsou tenčí a méně mineralizované, a proto náchylnější ke vzniku zubního kazu. Zubní kaz může postihnout i stálý chrup.

ODHALENÍ ZUBNÍHO KAZU U DĚTÍ

Pokud si dítě stěžuje na bolest zubů, je obvykle už pozdě, protože v ten moment je zubní kaz v pokročilém stádiu (viz také Příznaky zubního kazu).

skripani zubu

V první fázi, tzv. iniciační, je kaz viditelný jako světlá, téměř průhledná skvrna, která následně změní barvu na hnědou. Změna zabarvení je zapříčiněna demineralizací zubů působením kyselin produkovaných bakteriemi. Později postižený zub často citlivě reaguje na studené, horké, sladké nebo kyselé potraviny či nápoje.

Tip: Pravidelně kontrolujte zuby svého dítěte. Pokud nemají jednotný barevný tón, je lepší navštívit zubního lékaře. Všímejte si také, zda dítě při jídle nebo pití nekřiví obličej. Starších dětí se můžete zeptat přímo. V případě bolesti byste rozhodně měli zubního lékaře navštívit co nejdříve.

PŘÍČINY ZUBNÍHO KAZU U DĚTÍ

Příčinou vzniku zubního kazu je nahromaděný zubní plak. Ten je ideálním prostředím pro množení škodlivých bakterií přeměňujících zbytky sladkých potravin na kyseliny, které napadají zubní sklovinu. Vzniká zubní kaz.

QA Text: 
QA Question: 
QA Question: 

JE ZUBNÍ KAZ U DĚTÍ NEBEZPEČNÝ?

Někteří rodiče si myslí, že kazivost mléčných zubů není tak hrozná, protože "opravdové" zuby teprve narostou a mléčné zuby považují za zástupné stálých. Pokud je ovšem nutné zkažený mléčný zub vytrhnout, může později dojít k vadám skusu.

MOHU SVÉMU DÍTĚTI ZPŮSOBIT ZUBNÍ KAZ?

Škodlivé bakterie, jako například Streptococcus mutans, který způsobuje zubní kaz, se v zásadě z úst do úst přenášet mohou. Zda tyto bakterie následně způsobí zubní kaz, však závisí na individuální ústní hygieně "příjemce". Větším rizikovým faktorem pro vznik zubního kazu je však podání lahve před spaním a nedostatečná ústní hygiena batolete.

Kromě škodlivých se přenáší i prospěšné bakterie, které jsou klíčové pro tvorbu ústní flóry (děti se rodí bez ústní flóry). Ty jsou důležité zejména pro imunitní systém. Neporušený imunitní systém snižuje např. riziko alergií nebo neurodermatitidy.

Tip: Pokud si dítě čistí zuby pravidelně, bakterie nemohou kolonizovat a poté poškodit zuby (viz péče o zuby).

QA Text: 

Léčba zubního kazu u dětí je do značné míry stejná jako u dospělých. Další informace najdete na stránce Léčba zubního kazu.

Další odkazy

Která ústní voda je určena na zubní kaz?

Co je zubní kaz?

Příznaky zubního kazu

Prevence zubního kazu

Léčba zubního kazu

nakupni vozik

VYZKOUŠEJTE LISTERINE® NYNÍ