PŘÍČINY ZÁPACHU Z ÚST

Zápach z úst (halitóza) je většinou zapříčiněn nedostatečnou ústní hygienou. Zápach z úst však mohou způsobovat i některé nemoci, léky a samozřejmě také potraviny. Zde najdete přehled všech příčin.

PROBLÉMY SE ZUBY / ÚSTNÍ HYGIENA

Ve většině případů má zápach z úst původ v ústní dutině. Příčinou zápachu z úst je obvykle zubní plak nebo problémy se zuby. Příčinou mohou být problémy s dásněmi, jako je zánět dásní, parodontóza, abscesy, zubní kaz nebo infekce ústní dutiny, například afty.

zapach z ust bakterie

Zápach z úst podporuje nedostatečná ústní hygiena. Nepříjemný zápach je totiž způsoben bakteriemi v ústech, v parodontálních kapsách a na povrchu jazyka. Tyto bakterie rozkládají potravu a produkují těkavé, zapáchající sloučeniny síry. Dobrá ústní a zubní hygiena může zabránit zápachu z úst.

 

 

ZÁPACH Z ÚST OD ŽALUDKU?

Je poměrně rozšířená fáma, že zápach z úst pochází ze žaludku. Pravda je, že například pálení žáhy je často doprovázeno kyselým zápachem v ústech - zejména když se zbytky potravy a žaludeční kyseliny vracejí zpět do jícnu. Žaludeční problémy však ve většině případů nejsou příčinou chronického zápachu z úst.

JÍDLO A STIMULANTY

Zápach z úst může způsobit nadměrná konzumace tabáku, kávy, alkoholu nebo potravin, jako je česnek, cibule, ančovičky a potraviny s vysokým obsahem tuku. V tomto případě jsou příčiny dočasné. Rozlišení mezi chronickým a dočasným zápachem z úst viz také zápach z úst.

 

zapach z ust cesnek

SUCHO V ÚSTECH

Sucho v ústech, odborně nazývané xerostomie, obvykle nastává, když se sníží tvorba slin. Sucho v ústech může vést nejen k bolesti v krku a potížím s polykáním, ale také k zápachu z úst.

problemy pri suchosti v ustech

Úkolem slin je totiž vyplachovat zbytky jídla z úst. Pokud však zůstávají na jazyku nebo mezi zuby kvůli příliš suchým ústům, bakterie se rychle množí - a způsobují zápach z úst.

QA Text: 

ORL OBLAST

Záněty v oblasti krku a nosu mohou také vést k nepříjemnému zápachu z úst. V případě zánětu vedlejších nosních dutin stéká hlen do úst a krku, odkud šíří nepříjemný zápach. Bakteriální infekce při angíně se často projevuje zápachem z úst. I zde se jedná o dočasný zápach z úst - jakmile se nemoc vyléčí, zápach z úst zmizí.

V části Co dělat se zápachem z úst se dozvíte o tom, jak můžete bojovat proti zápachu z úst.

Další odkazy

Která ústní voda je vhodná na zápach z úst?

Co je zápach z úst?

Co dělat se zápachem z úst?

Špatný dech u dětí.

Zápach z úst: Často kladené dotazy