PŘÍZNAKY ZUBNÍHO KAZU: ROZPOZNÁNÍ

Zubní kaz často objevíte ve chvíli, kdy už je pozdě: bolí vás zub a při pohledu do zrcadla zjistíte, že máte v zubu díru. Zde se dozvíte, jak rozpoznat zubní kaz v počátečních stádiích a jak se může vyvíjet v dalších fázích.

VZNIK ZUBNÍHO KAZU

Zubní kaz vzniká, pokud se na zubech usadí zubní plak (nazývaný také biofilm). V něm žijí bakterie živící se cukernatými zbytky potravy a následně vylučujícími kyseliny. Kyseliny postupně demineralizují sklovinu, která má naše zuby chránit. Více informací najdete v části Příčiny zubního kazu.

1. FÁZE

První fáze vývoje zubního kazu, tzv. iniciální kaz, je charakterizována demineralizací zubní skloviny působením bakteriálních kyselin. Tato fáze je obvykle bezbolestná.

Úbytek minerálů je viditelný v podobě bílých, téměř průhledných skvrn, které většinou objeví až zubní lékař při preventivní prohlídce.

zubni kaz maly

Příznaky: bílé skvrny na zubech.

2. FÁZE

Pokud fluoridy v první fázi kazu vrstvu skloviny neobnoví, je v další fázi napaden dentin (neboli zubovina) - tkáň tvořící největší část zubu. V tomto stádiu už bývá zubní kaz bolestivý.

Příznaky: Bolest zubů, světlé skvrny bývají obvykle vyplněny pigmentem a mají tmavší barvu - zubní kazy jsou již viditelné.

3. FÁZE

Po poškození dentinu postupuje zubní kaz hlouběji směrem k zubní dřeni, kde se nacházejí cévy a nervy zubu. Dojde-li k zánětu zubní dřeně, je obvykle doprovázen silnými bolestmi. V tuto chvíli je často nezbytné provést ošetření kořenových kanálků.

Příznaky: silná bolest zubů, jasně viditelné díry, zápach (v důsledku zánětu).

zubni kaz

4. FÁZE

Pokud zubní kaz není ošetřen, může postupně napadnout tkáně v okolí zubu: vazivo, kosti a dáseň. Vznikne absces, který je mnohem bolestivější než bolest zubu a v důsledku může způsobit vypadnutí zubu.

Příznaky: extrémní bolest zubů, otok v okolí zubu, a dokonce i ztráta zubu.

bolest zubu

TIP:

Protože počáteční zubní kaz v podobě světlé skvrny není snadné odhalit, jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře žádoucí, a to nejen z důvodu diagnostiky počínajícího zubního kazu. Pokud je váš zub citlivější než obvykle nebo cítíte jakoukoli bolest, měli byste okamžitě navštívit zubního lékaře. V počáteční fázi lze zubní kaz vyléčit.

Zde se dozvíte, jak můžete zubnímu kazu předcházet, a vše o léčbě zubního kazu.

Další odkazy

Která ústní voda je určena na zubní kaz?

Prevence zubního kazu

Léčba zubního kazu

Zubní kaz u dětí

Co je zubní kaz?

nakupni vozik

VYZKOUŠEJTE LISTERINE® NYNÍ