Zubní kaz je onemocnění, které poškozuje zubní sklovinu - nejtvrdší tkáň lidského těla. Postupně napadá i ostatní části zubu a může mít vážné zdravotní následky.
HLAVNÍ PŘÍČINA ZUBNÍHO KAZU: ZUBNÍ PLAK
Lidské tělo obsahuje mnoho bakterií. Přirozená ústní flóra je neškodná a dokonce nezbytná pro správné fungování organizmu - zejména úst!
V ústech spolu přicházejí do kontaktu bakterie, sliny a zbytky jídla. Pokud se vzniklý zubní plak, nazývaný také biofilm, pravidelně neodstraňuje, poskytuje bakteriím dokonalou živnou půdu a ty se mohou rychle množit.
Mikroorganismy, jakými jsou streptokoky nebo laktobacily, se živí cukry a sacharidy ze zbytků potravy v zubním plaku a přitom vylučují odpadní produkty - kyseliny (např. kyselinu mléčnou). Tyto kyseliny rozpouštějí důležité minerály tvořící zubní sklovinu (vápník a fosfát). Demineralizace zubní sklovinu změkčuje a časem vede ke vzniku zubního kazu.
KOHO SE ZUBNÍ KAZ TÝKÁ?
Riziko vzniku zubního kazu není u všech lidí stejné a je ovlivněno rozdíly v kyselosti (pH) slin. Někteří lidé mají přirozeně nižší hodnotu, jiní vyšší. Čím je vrozené pH nižší, tím jsou zuby náchylnější ke vzniku zubního kazu.
KDE VZNIKÁ ZUBNÍ KAZ?
Vzhledem k tomu, že se zubní plak může velmi rychle usazovat v prohlubních žvýkacích ploch a v mezizubních prostorech, dochází k obzvláště častému výskytu zubního kazu právě v těchto místech.
Křivé zuby mohou být náchylnější ke vzniku zubního kazu, protože se obtížněji čistí a v mezerách mezi nimi se může hromadit zubní plak. Tento typ kazu, který se vyskytuje na dotykových plochách sousedních zubů, se nazývá aproximální kaz. Proto je obzvláště důležité důkladné čištění zubů včetně mezizubních prostor.
Jak rozpoznat zubní kaz a jeho různá stadia se dozvíte v části Příznaky zubního kazu. Můžete se také dozvědět, jak předcházet zubnímu kazu a přečíst si vše o léčbě zubního kazu.
Další odkazy