OŠETŘENÍ ZUBNÍHO KAZU ZUBNÍM LÉKAŘEM

Zubní kaz se po proniknutí do skloviny sám bez pomoci nevyléčí. Proto je nutné navštívit zubního lékaře a ten rozhodne, jaká metoda léčby je vhledem k jeho stádiu vhodná.

Obecně platí, že čím déle zubní kaz máme, tím vážněji je zub postižen a je nutný větší zásah zubního lékaře. Pro zachování zdraví zubů je lepší se o ně postarat co nejrychleji. Více informací o průběhu a jednotlivých fázích zubního kazu najdete v části Příznaky zubního kazu.

FÁZE 1 A 2: POVRCHOVÝ A STŘEDNĚ HLUBOKÝ ZUBNÍ KAZ

Pokud je zubním kazem postižena pouze sklovina a dentin, jako ošetření se doporučuje zubní výplň. Zubní lékař pomocí speciálního vrtáku odstraní zasaženou tkáň a do vyvrtaného otvoru aplikuje výplňový materiál.

QA Text: 

Ať už zubní lékař navrhne kteroukoliv výplň - cílem léčby zubního kazu je jeho odstranění a vytvoření kvalitní výplně, která dobře přilne k povrchu zubu, aby se zubní kaz neobjevil znovu.

Ošetření zubního kazu - umístění kompozitu

zubni kaz osetreni kompozit

FÁZE 3: HLUBOKÝ ZUBNÍ KAZ

Pokud zubní kaz pronikne do blízkosti zubní dřeně (pulpy), kde se nacházejí cévy a nervy zubu, doprovází jej velká bolest. V této fázi je často nutné provést ošetření kořenových kanálků. Zubní lékař během zákroku odstraní zubní nerv a následně kořenový kanálek vydezinfikuje a vyplní speciálním materiálem. Zub je devitalizovaný.

Ošetření kořenových kanálků - devitalizace zubů

osetreni zubniho kanalku

ABSCES

Absces u kořene zubu způsobuje velmi silnou bolest. V krajním případě musí zubní lékař zub vytrhnout a nahradit jej zubní náhradou, například zubním implantátem.

Tipy:

Přestože vám zubní kaz ošetřil zubní lékař, může se zubní kaz po několika letech objevit znovu! Bakterie se mohou hromadit a množit také pod výplní. Zubní kaz se pak šíří hlouběji a způsobuje bolest. Pokud vás bolí již ošetřený zub, neváhejte a okamžitě navštivte svého zubního lékaře!

Pokud je zub devitalizovaný, bolest necítíte. Infekce však může být závažná. Zubní lékař může infekci odhalit během pravidelné prohlídky.

Prevence je lepší než následná péče. Přečtěte si, jak předcházet zubnímu kazu.

Další odkazy

Která ústní voda je určena na zubní kaz?

Zubní kaz u dětí

Co je zubní kaz?

Příznaky zubního kazu

Prevence zubního kazu

nakupni vozik

VYZKOUŠEJTE LISTERINE® NYNÍ