Skip to main content

ZÁNĚT DÁSNÍ

Zánět dásní je onemocnění způsobené bakteriální infekcí.

Při prvním výskytu nebývá zánět dásní bolestivý. Pokud není léčen, může přejít v parodontózu (parodontitida), při níž jsou dásně vážně postiženy a pacientovi se mohou začít viklat zuby.

ZÁNĚT DÁSNÍ: PŘÍČINY

Hlavní příčinou zánětu dásní je  usazování zubního plaku  v oblasti dásní. Zubní plak obsahuje bakterie, které napadají dásně a způsobují zánět.

Zubní plak je také živnou půdou pro vznik zubního kazu. Abyste zabránili usazovaní a tvorbě zubního plaku a hromadění škodlivých bakterií, je nezbytná komplexní ústní hygiena


Zánět dásní může postihnout kohokoli v kterémkoli věku. Existují však některé faktory, které zánět dásní podporují. Patří mezi ně:

  • Sucho v ústech

  • Stravovací návyky (příliš mnoho cukru a sacharidů)

  • Chronická onemocnění, jako je diabetes (viz také Diabetes a zuby)

  • Kouření

  • Alkohol

  • Stres

  • Hormony (puberta, těhotenství, menopauza)


PŘÍZNAKY: PRŮBĚH ZÁNĚTU DÁSNÍ

Existují tři fáze zánětu dásní, z nichž každá má jiné projevy:

Fáze 1: Slabý zánět

Zánět dásní je málo patrný. Zarudnutí dásní je sotva patrné.

Fáze 2: Mírný zánět

Zánět dásní je středně silný. Krvácení dásní při čištění zubů je silnější,  dásně jsou červené a objevují se první otoky a bolest.

Fáze 3: Rozsáhlý zánět

Zánět dásní je závažný. Dochází ke spontánnímu krvácení. Postižen je okrajový epitel, který spojuje dásně se zubem. Když dáseň ustoupí od zubu, objeví se  parodontální kapsy  (mezera mezi dásní a zubem).

OD ZÁNĚTU DÁSNÍ K PARODONTÓZE (PARADENTÓZE)

zanet dasni parodontoza

Pokud zubní plak a bakterie neodstraňujeme, může být časem napaden celý parodont. Zde mluvíme o parodontóze  (parodontitida) , která je hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých.

LÉČBA ZÁNĚTU DÁSNÍ

Onemocnění dásní lze léčit. Protože je hlavní příčinou zánětu dásní zubní plak, lze tento problém vyřešit nebo mu dokonce předejít pravidelnými návštěvami zubního lékaře a správnou ústní hygienou.

Průběh léčby:

  • Zubní lékař nejprve vyšetří vaše ústa, aby zjistil, zda skutečně trpíte onemocněním dásní. Zkontroluje hloubku parodontálních kapes mezi dásněmi a zuby.

  • Poté profesionálním čištěním ze zubů odstraní zubní kámen. Toto ošetření může provést pouze zubní lékař.

  • Poradí vám také, jak správně o zuby pečovat.

PREVENCE PROBLÉMŮ S DÁSNĚMI

Pro prevenci problémů s dásněmi je nezbytná komplexní péče o zuby. Čištění zubů a používání dentální nitě nebo mezizubního kartáčku a ústní vody účinně odstraňuje plak a bakterie ze zubů, jazyka a mezizubních prostor.

Další odkazy

Parodontóza

Tipy na zdravé dásně

Diabetes a zuby

Dásně: Často kladené dotazy