PARODONTÓZA (PARODONTITIDA)

Parodontóza (obvykle označovaná jako "paradentóza") je bakteriální zánět, který vede k nevratnému poškození části parodontu (pojivové tkáně a kosti).

PŘÍČINY

Parodontóza je způsobena neléčeným zánětem dásní (gingivitida). K zánětu dochází působením bakterií zubního plaku, který se nahromadí na a pod linii dásní a v mezizubních prostorech.

PŘÍZNAKY PARODONTÁLNÍHO ONEMOCNĚNÍ

S postupující infekcí může dojít k destrukci parodontu a okolních tkání. Dáseň se postupně odchlipuje od zubu. Vzniklá mezera se nazývá parodontální kapsa.

zanet dasni parodontoza

Dásně jsou pak oteklé, zarudlé a tak citlivé, že ztěžují žvýkání. Zánět může zasáhnout a napadnout alveolární kost v oblasti kořene.

Postupem času se zub uvolňuje, až nakonec vypadne. Parodontální onemocnění je hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých. V akutních případech se objevují abscesy a zápach z úst.

QA Text: 

OŠETŘENÍ PARODONTU

Parodontální onemocnění může léčit pouze zubní lékař. Pokud máte zarudlé, krvácející dásně, otok nebo vás bolí zuby, rychle se objednejte ke svému zubnímu lékaři!

Diagnóza

Po stanovení diagnózy zubním lékařem, např. včetně závažnosti parodontitidy, by měl následovat strukturovaný koncept léčby pacienta s parodontitidou:

Krok 1: Základ

Prvním krokem je edukace v oblasti ústní hygieny a seznámení s rizikovými faktory následovaná odborným odstraněním zubního plaku a zubního kamene nad linií dásní.

Krok 2: Terapie související s příčinou

Ve fázi 2 se odstraňuje biofilm a zubní kámen pod linií dásní (subgingiválně) a v dásňových kapsách.

Fáze 3: Chirurgická léčba

Probíhají průběžné kontroly a pokud není léčba dostatečně účinná, lze zvážit chirurgický zákrok.

Fáze 4: Doplňující léčba parodontózy

Parodontóza je chronické onemocnění. Po aktivní parodontální léčbě je cílem udržet dosaženou stabilitu stavu parodontu a v ideálním případě zabránit jeho dalšímu vývoji. K tomu slouží osvojení a přijetí hygienických návyků v péči o ústní dutinu a pravidelné kontroly zubů a dásní.

PREVENCE PARODONTÓZY

Prevence zánětu dásní, a tím i rizika parodontózy, je samozřejmě lepší než její léčba. Více informací o prevenci najdete na stránce Zdravé dásně.

Další odkazy

Zánět dásní

Tipy na zdravé dásně

Diabetes a zuby

Dásně: Často kladené dotazy