DIABETES A ZUBY

Každý, kdo trpí cukrovkou, pravděpodobně zná zvýšené riziko spojené s onemocněními ústní dutiny. Diabetes ovlivňuje zdraví zubů a může podporovat onemocnění dásní. Zde se dozvíte, co byste měli mít jako diabetici na paměti.

DIABETES A DÁSNĚ

Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě zvýšená, hromadí se v parodontu látky podporující zánět a tím se šíří infekce. Kromě toho se snižuje prokrvení dásní, což může oslabit obranné mechanismy proti bakteriím. Škodlivé zárodky se mohou rychle množit a vyvolat zánět dásní (gingivitis).

problemy se zuby kvuli sladkostem

DIABETES A PARODONTÓZA (ONEMOCNĚNÍ PARODONTU)

Pacient s cukrovkou by měl zánět dásní řešit okamžitě. V opačném případě hrozí, že se zánět časem vyvine v parodontitidu (často nazývanou také parodontóza). Kvůli špatnému prokrvování může tělo reagovat na zánět hůř.

Postupně dochází k oslabení parodontu (pojivové tkáně a kosti) a postižené zuby se uvolňují a v nejhorším případě vypadávají. Při prvních příznacích zánětu (krvácení z dásní, změna barvy dásní) proto okamžitě navštivte zubního lékaře!

DIABETES A SUCHO V ÚSTECH

Při zvýšené hladině glukózy v krvi se také snižuje tvorba slin. To vede k suchosti v ústech. Sucho v ústech pak brání slinám v jejich funkci - čištění a dezinfekci ústní dutiny a remineralizaci zubů.

problemy pri suchosti v ustechPři cukrovce se proto mohou bakterie v ústní dutině rychleji množit a napadat oslabenou zubní sklovinu. Zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu.

DIABETES A ZÁPACH Z ÚST

Chronický zápach z úst, odborně nazývaný halitóza, není u špatně kontrolovaných diabetiků neobvyklý a souvisí také se sníženým množstvím produkovaných slin. Zůstávají-li zbytky jídla na jazyku nebo mezi zuby, když jsou ústa příliš suchá, bakterie, které se těmito zbytky živí, se rychle množí. Během tohoto procesu vznikají sloučeniny síry a způsobují zápach z úst.

zapach z ust

QA Text: