Svěží dech: často kladené dotazy

Může zápach z úst signalizovat zdravotní problémy?

Ano, trvalý zápach z úst může být vedlejším produktem určitého zdravotního stavu. Běžná onemocnění, jako jsou reflux a pálení žáhy, mohou zanechávat špatnou chuť v ústech. V jiných případech může být problém způsoben hromaděním bakterií a hlenu z infekce dutin. Mírně ovocný dech, který není zcela příjemný nebo páchne, je výmluvnou známkou diabetu, zatímco silný zápach po amoniaku je spojen s onemocněním ledvin.

Periodontální onemocnění, jako je gingivitida, mohou být vzhledem k přítomnosti přebytku bakterií v ústech také příčinou zápachu z úst. Při suchu v ústech, které je způsobeno poklesem tvorby slin, Vaše ústa nedokáží odplavit bakterie a částice potravy ze zubů a dásní dříve, než se začnou rozkládat a kazit.

Pokud máte potíže se zápachem z úst, může to být známkou většího problému. Proto pokud tyto potíže nedokážete vyřešit sami čištěním zubů, zubní nití a vyplachováním, svěřte se svému zubnímu lékaři.

Jaké návyky mohou způsobit zápach z úst?

Pokud jde o návyky, které způsobují zápach z úst, jen málo z nich předčí tabakismus. Právě kouření, pokud pomineme s ním spojená zdravotní rizika, je dostatečnou příčinou pachuti v ústech a dechu, který připomíná popelník. Napomáhá mu strava s vysokým obsahem cukru, protože bakterie, které se přirozeně vyskytují v ústech, hodují na přebytcích cukru a vyzdobí Vaše zuby a dásně bakteriální vrstvou. Diety s omezeným množstvím sacharidů mohou zdvojnásobit pravděpodobnost zápachu z úst, protože tělo zvýší produkci amoniaku při metabolizaci potravy. Lidé, kteří hladovějí nebo pravidelně vynechávají jídla, podstupují jiný druh rizika: žvýkání stimuluje produkci slin a brání vysychání a zápachu z úst. Pokud nejíte delší dobu, Váš dech může začít zapáchat. Sucho v ústech postihuje také osoby, které dýchají ústy, a dostává je do nezáviděníhodné situace tím, že jim páchne z úst. A konečně také lidé, kteří jsou ve stresu, mohou mít také nepříjemný dech.

Skutečně žvýkačka pomáhá zbavit se zápachu z úst?

Ano i ne. Protože je zápach z úst často způsobován suchem v ústech, žvýkání žvýkačky bez cukru může být skvělým způsobem, jak spustit činnost slinných žláz. Nejenže sliny pomohou odplavit bakterie, ale mohou také vyprovodit nechtěné částice potravy z úst dříve, než se tam začnou rozkládat.

Žvýkačky, bonbony a mátové pastilky jsou však plné cukru a nepomáhají. Mohou maskovat zápach, ale pro ničení bakterií, které jsou jeho příčinou, dělají skutečně málo. Je tomu tak proto, že cukr ulpívá na zubech a dásních, kde se může rozkládat, způsobovat další zápach a zvyšovat usazování zubního plaku. Více zubního plaku znamená ještě horší dech.

Nejlépe uděláte, když si budete dvakrát denně čistit zuby, používat zubní nit a vyplachovat ústa. Tím zajistíte jejich optimální čistotu.

Způsobuje ústní voda zápach z úst?

Pokud si nevyplachujete ústa ústní vodou s příchutí česneku nebo sýra s modrou plísní, nemůže žádná ústní voda způsobit páchnoucí dech. Ve skutečnosti studie dokazují, že antiseptická ústní voda LISTERINE® může dokonce pomoci k rychlejšímu toku slin a zabránit tak suchu v ústech (které je se zápachem z úst spojováno). Pro dosažení nejlepších výsledků používejte ústní vodu LISTERINE® dvakrát denně dle uvedených pokynů.