ČIŠTĚNÍ ZUBŮ: SPRÁVNÁ TECHNIKA

Čištění zubů je základem ústní hygieny. Jak si ale správně čistit zuby a jakou technikou? Jaký zubní kartáček a zubní pastu mám používat? Odpovědi a užitečné tipy najdete zde.

KDY A JAK DLOUHO SI MÁM ČISTIT ZUBY?

Pro účinné odstranění plaku se doporučuje čistit si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut, nejlépe ráno po snídani a večer před spaním.

cisteni zubu

Nejnovější poznatky ukazují, že po konzumaci kyselých potravin, jakými jsou ovoce, džusy nebo octové dresinky, dochází na krátkou dobu k demineralizaci zubů. Teprve po půl hodině sliny obsahující minerály sklovinu opět zpevní.

Po kyselé snídani byste proto měli s čištěním zubů půl hodiny počkat, jinak se z nich odstraní také rozpuštěné minerály, například vápník.

TIP: Pro dodržení minimálního času čištění zubů doporučujeme speciální stopky či hodiny.

TECHNIKA ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

Před lety byla jako nejvhodnější doporučována technika čištění krouživými pohyby.

I zde přicházejí nové poznatky v oblasti zubní medicíny. Krouživým pohybem zubního kartáčku může docházet k vniknutí částeček jídla pod dásně.

Proto dnes zubní lékaři doporučují tzv. "Bassovu techniku".

QA Text: 
QA Question: 

TIP: Při preventivní prohlídce vám zubní lékař může poradit ohledně správné techniky čištění zubů a profylaxe.

ELEKTRICKÉ ZUBNÍ KARTÁČKY: POUŽITÍ

Technika čištění zubů elektrickým kartáčkem je podobná jako u mechanického zubního kartáčku. Pomalu přejíždějte kartáčkem po jednotlivých zubech, zvnějšku a zevnitř, aniž byste příliš tlačili.

VHODNÝ KARTÁČEK NA ZUBY

Na trhu jsou k dispozici různé zubní kartáčky - od měkkých přes středně měkké až po tvrdé, se statickou nebo pružnou hlavou, s hladkými nebo šikmými štětinami. Výběr je otázkou individuálních preferencí.

Někteří zubní lékaři doporučují nepoužívat tvrdé zubní kartáčky, protože mohou poškodit dásně a v důsledku vedou k problémům s dásněmi.

Pokud máte sklon ke krvácení dásní nebo citlivým zubům, měli byste používat měkký kartáček.

Kromě toho by hlava kartáčku neměla být příliš velká, abyste pohodlně dosáhli i na zadní stoličky.

Elektrický zubní kartáček nebo kartáček s ultrazvukovou technologií jsou velmi dobrou alternativou a usnadňují čištění zubů.

Zubní kartáček či hlavici elektrického kartáčku byste měli měnit nejméně čtyřikrát ročně.

TIP: Upozornění v kalendáři vám připomene, že si máte koupit nový zubní kartáček.

IDEÁLNÍ ZUBNÍ PASTA

Na trhu najdete nespočet zubních past. Kterou z nich si vyberete záleží na vás.

Se zubními pastami pro bílé zuby je však třeba zacházet opatrně - často obsahují abrazivní složky, které mohou poškodit zubní sklovinu.

Tip: Zubní pasta s fluoridem je vhodná jak pro děti, tak i pro diabetiky a seniory (viz také Zubní kaz u dětí, Diabetes a zuby a Péče o zuby v seniorním věku.

NEZAPOMEŇTE NA MEZIZUBNÍ PROSTORY

Mezizubní prostory jsou obtížně přístupné. Mohou v nich uvíznout zbytky jídla, které není možné odstranit pouhým zubním kartáčkem.

Pro optimální každodenní péči o ústní dutinu doporučují zubní lékaři trojnásobnou profylaxi: Čištění zubů kombinované s čištěním mezizubních prostor zubní nití / mezizubními kartáčky a každodenním vyplachováním ústní vodou.

Listerine produkty

LISTERINE® odstraňuje bakterie, které kartáček nevyčistil.

Další informace o péči o zuby a ústní hygieně.

Další odkazy:

Která ústní voda je pro mě vhodná?

Ústní hygiena: Často kladené dotazy

Jak správně čistit dětské zoubky

Péče o zuby v seniorním věku