PÉČE O ZUBY: JAK SPRÁVNĚ ČISTIT DĚTSKÉ ZOUBKY

Mléčné zoubky jsou důležité pro zdravý vývoj dítěte.

Proto je nutné o ně pečovat. Jaká je nejlepší technika čištění dětských zoubků? Jak můžete svému dítěti pomoci, aby si od útlého věku zvyklo správně čistit zuby? Najděte odpovědi na všechny tyto otázky!

MLÉČNÉ ZOUBKY

Lidé mají dvě sady zubů. První sada zubů se běžně nazývá mléčné zoubky. Obvykle se prořezávají mezi 6 měsíci a dvěma a půl lety. Jedná se o dočasnou sadu 20 zubů. Skládají se z:

  • 8 řezáků
  • 4 špičáků
  • 4 stoliček

Přestože mléčné zuby mají děti pouze dočasně, jsou pro vývoj dítěte klíčové. Přispívají k rozvoji řeči a jazyka, k přípravě postavení stálých zubů a také k rozvoji žvýkání.

OSLABENÍ MLÉČNÝCH ZUBŮ

Mléčné zuby jsou zranitelnější než stálé zuby. Sklovina a dentin jsou tenčí a méně mineralizované, tím pádem náchylnější k zubnímu kazu.

Je proto velmi důležité o mléčné zuby pečovat a učit děti základům zdravé výživy.

Konzumace sladkých potravin, nedostatečné čištění zubů a nepravidelné návštěvy zubního lékaře v mladém věku mohou podpořit vznik problémů v ústní dutině a ovlivňují vznik zubního kazu v dospívání!

QA Text: 

ZUBNÍ KAZ U DĚTÍ

Příčinou zubního kazu jsou bakterie produkující kyselinu. Tato kyselina napadá zubní sklovinu a způsobuje demineralizaci skloviny, která se projevuje jako drobné bílé zabarvení zubů. Přestože je jen slabě rozeznatelné, lze jej spatřit pouhým okem i na mléčných zubech.

Dobrým způsobem, jak zkontrolovat ústa dítěte a zjistit tak první příznaky zubního kazu, je brzká návštěva zubního lékaře a následné pravidelné preventivní prohlídky. Více informací o příznacích a léčbě najdete na stránce zubní kaz u dětí.

STÁLÉ ZUBY

Mléčné zuby začínají vypadávat ve věku 5 až 6 let a dásněmi se postupně začíná prořezávat 32 stálých zubů. Ve věku 6 až 12 let má dítě v ústech mléčné i stálé zuby.

Tomu se říká smíšený chrup. Poslední mléčný zub vypadává ve věku 10 až 11 let. Pokud se sklovina stálých zubů poškodí, není možnost opravy nebo náhrady. Proto je důležité, abyste právě teď pomohli svému dítěti osvojit si správnou zubní hygienu.

KOMPLEXNÍ DENTÁLNÍ HYGIENA

Kromě pravidelného čištění zubů by si děti s vaší pomocí měly čistit mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubními kartáčky. Pro děti jsou určeny speciální dentální nitě s dětskými motivy.

Protože děti od šesti let už zpravidla umí kontrolovaně vyplivovat a nehrozí riziko spolknutí, měly by doplnit ústní hygienu o vhodnou ústní vodu pro každodenní použití.

LISTERINE® vyvinul speciální ústní vodu pro děti, LISTERINE® SMART RINSE® MILD BERRY nebo LISTERINE® SMART RINSE® MILD MINT. Obsažený fluorid pomáhá snižovat kazivost zubů až o 40 % více než samotné čištění zubů. Více informací o používání ústní vody pro děti naleznete na stránce používání ústní vody – děti.

Další odkazy:

Správná péče o zuby a ústní hygiena

Ústní hygiena: Často kladené dotazy