Péče o zuby a ústní hygiena

Účinné a pravidelné čištění zubů kartáčkem je nezbytné pro udržení zdravých úst, ale ne vždy je dostačující. Zde se dozvíte, jak a čím doplnit ústní hygienu, více o stravovacích návycích prospěšných pro zuby a o zdravé ústní flóře.

ČIŠTĚNÍ MEZIZUBNÍCH PROSTOR

Zubním kartáčkem je téměř nemožné efektivně odstranit všechny zbytky jídla a zubní plak z těžko přístupných mezizubních prostor.
Pro lepší ústní hygienu se proto doporučuje každodenní používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků.

mezizubni kartacek

SPRÁVNÉ POUŽITÍ MEZIZUBNÍCH KARTÁČKŮ

mezizubni kartacek pouziti 2

Krok 1: Začněte s předními zuby: Kartáček opatrně zasuňte mezi zuby. Mezizubní prostory čistěte pohybem kartáčku dopředu a dozadu.

mezizubni kartacek pouziti 1

Krok 2: Pro čištění mezizubních prostor stoliček můžete drátek kartáčku mírně ohnout, ale nepřehýbejte ho. Některé mezizubní kartáčky mají ohebný drátek.

mezizubni kartacek pouziti 3

Krok 3: Opatrně vložte kartáček mezi stoličky a pohybujte jím dopředu a dozadu. Poté štětiny opláchněte pod tekoucí vodou a nechte je uschnout.

cisteni zubu niti

SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ ZUBNÍ NITĚ

Krok 1: Omotejte si okolo jednoho prstu každé ruky konce asi 50 cm dlouhého kusu dentální nitě a nechte mezi nimi asi 2 cm mezeru.

Krok 2: Zasuňte nit do mezizubního prostoru krátkými vodorovnými pohyby a poté dvakrát nebo třikrát opatrně přejíždějte nití nahoru po povrchu zubu a zpět dolů k dásním. Pozornost věnujte také bočním stranám zubů.

Krok 3: Odmotejte si z prstu další kus natažené nitě pro další mezizubní prostor. Tímto způsobem nepřenášíte bakterie mezi mezizubními prostory.

ÚSTNÍ VODA PRO ČIŠTĚNÍ MEZIZUBNÍCH PROSTOR

Zubní nit a mezizubní kartáček odstraňují plak v mezizubních prostorech, kam zubní kartáček ne vždy dosáhne. Ústní voda pro každodenní použití působí i v místech, kam nedosáhnou ani prostředky mezizubní péče a navíc také:

  • na dásních
  • na patře úst
  • na jazyku a sliznicích

Listerine produkty

ÚLOHA ÚSTNÍ FLÓRY V ÚSTNÍ HYGIENĚ

Ústní dutina je domovem mnoha různých druhů bakterií. Všechny tyto mikroorganismy, souhrnně nazývané ústní flóra, jsou součástí mikrobiálního ekosystému v ústech. V ústech vytvářejí biofilm - měkké a lepkavé usazeniny na zubech a mezi nimi. Tyto bakterie se živí cukry a zbytky potravy v ústech.

Bakterie vyvážené ústní flóry pomáhají udržovat zuby a dásně zdravé, bojují proti negativním vlivům prostředí a pomáhají předtrávit potravu. Naopak bakterie v nevyvážené ústní flóře jsou pro ústa škodlivé.

QA Text: 

STRAVOVACÍ NÁVYKY PROSPĚŠNÉ PRO ZUBY

Zdraví ústní dutiny podporuje zdravá a vyvážená strava. Některé potraviny jsou pro zdraví ústní dutiny prospěšné, zatímco jiné bychom si měli dopřávat s mírou. Dbejte na zdravou stravu!

zdrava vyziva

QA Text: 

PRAVIDELNÉ PROHLÍDKY U ZUBNÍHO LÉKAŘE

Věříte, že vaše ústa a zuby jsou zdravé, protože o ně denně pečujete. Nicméně ani sebelepší péče o ústní dutinu nenahradí pravidelné návštěvy zubního lékaře.

Zubní lékař vám sdělí, jak často byste měli chodit na kontroly. Vezměte prosím na vědomí, že i u velmi malých dětí se doporučují pravidelné preventivní prohlídky.

Úkolem zubního lékaře je prevence a léčba. Nejprve si zjistí následující:

  • Stav vašich úst
  • Vaše stravovací a pitné návyky
  • Jestli užíváte léky a které to jsou

Proč? Váš zubní lékař vám individuálně poradí v oblasti profylaxe a správné techniky čištění zubů. (Další informace najdete také v části Čištění zubů.)

PROČ BYSTE MĚLI PRAVIDELNĚ CHODIT K ZUBNÍMU LÉKAŘI?

Zubní plak je tvořen proteiny slin, bakteriemi, složitými cukry a kyselinami. Pokud není pečlivě odstraňován, může se na povrchu ústní dutiny začít hromadit. V reakci s minerály se zubní plak mění v zubní kámen.

Usazený zubní kámen musí odstranit jen zubní lékař nebo dentální hygienistka. Zubní kámen je jedním z faktorů způsobujících problémy s dásněmi a zabarvení zubů.

Pravidelné návštěvy zubního lékaře vám důrazně doporučujeme. Zubní lékař vám doporučí pravidelné čištění zubů - více informací najdete v části Odstraňování zubního kamene.

PREVENTIVNÍ LÉČBA

Zubní ošetření snižuje nepříjemné pocity způsobené zubním kazem a zabraňuje jeho zhoršení. Rozvoj kazu lze zastavit zásahem zubního lékaře.

Čím dříve budou kazy diagnostikovány a ošetřeny, tím déle zůstanou vaše zuby zdravé. Více informací najdete na stránce Léčba zubního kazu.

Na následujících stránkách se dozvíte více o správném čištění zubů, o tom, jak učit děti čistit zuby a o péči o zuby v seniorním věku.

Další odkazy:

Která ústní voda je pro mě vhodná?

Ústní hygiena: Často kladené dotazy