SPRÁVNÁ ÚSTNÍ HYGIENA PRO NOSITELE ROVNÁTEK

Jako nositelé rovnátek nebo jako rodiče dětí s rovnátky znáte problém s ústní hygienou velmi dobře. Ať se snažíte sebevíc, zbytky jídla se na rovnátka často zachytí! Rovnátka nabízejí mnoho míst, kde mohou uvíznout zbytky jídla. Někdy jsou jasně viditelná, ale často jsou také v ústech schovaná.

listerine pevna rovnatka ustni hygiena nositel rovnatek

JAKÝ VLIV MAJÍ ROVNÁTKA NA ZDRAVÍ ÚSTNÍ DUTINY?

Vzhledem k četným těžko přístupným místům mezi zámečky, gumičkami a drátky je čištění mechanickými metodami (tj. zubním kartáčkem, mezizubním kartáčkem a zubní nití) velmi komplikované. V ústní dutině často zůstává potenciálně škodlivý zubní plak a bakterie.

Důsledky jsou následující:

  • Zvýšené riziko gingivitidy (zánětu dásní).
  • Zvýšená tendence k tvorbě zubního kamene (mineralizovaného plaku).
  • Zvýšená pravděpodobnost demineralizace skloviny (nazývané také dekalcifikace skloviny), která může vést k tvorbě tzv. bílých skvrn (zbývající bílé plochy na zubech po odstranění rovnátek) a ke vzniku zubního kazu.

I když stále více dospělých podstupuje ortodontickou léčbu za účelem korekce vad skusu ze zdravotních nebo estetických důvodů, větší skupinu nositelů rovnátek tvoří děti a dospívající. Kvůli nadměrné konzumaci cukru je u nich zvýšené riziko vzniku zubního kazu. Nošení rovnátek navíc ztěžuje odstraňování zubního plaku, což také zvyšuje riziko vzniku zubního kazu.

ÚSTNÍ HYGIENA Se snímatelnými NEBO neviditelnými ROVNÁTKY.

listerine snimatelna rovnatka ustni hygiena

Pacienti, kteří podstupují ortodontickou léčbu pomocí snímatelných nebo neviditelných rovnátek, by také měli ústní hygieně věnovat zvýšenou pozornost.

Nezanedbatelnou výhodou snímatelných a neviditelných rovnátek oproti fixním aparátům je to, že je možné je vyjmout, a proto je možné provádět běžnou ústní hygienu. Po jídle je nutné rovnátka vyjmout a zuby perfektně vyčistit.

Pokud jsou v rámci léčby pomocí rovnátek použity attachmenty, stávají se dalšími místy pro potencíální uchycení bakterií, a je jim třeba věnovat zvláštní pozornost při každodenní ústní hygieně.

V takovém případě lze provádět trojí profylaxi, která se skládá z čištění zubů, čištění mezizubních prostor a používání ústních vod s antibakteriálním účinkem, jako je LISTERINE®. Zejména v případě těžko přístupných míst v ústech je důležité vědět, že LISTERINE® odstraňuje bakterie, které kartáček nevyčistil. 

Samotná rovnátka je také nutné pravidelně čistit podle pokynů výrobce, protože i na jejich povrchu dochází ke kolonizaci bakterií.

QA Text: 

VÝHODY ÚSTNÍCH VOD LISTERINE® PRO ÚSTNÍ HYGIENU NOSITELŮ ROVNÁTEK:

  • Ústní vody jako je např. LISTERINE® mají tu výhodu, že se jako tekutina dostanou do všech míst v ústech - dokonce i tam, kam nedosáhne zubní a mezizubní kartáček.
  • ÚČINKUJÍ: odstraňují bakterie, které kartáček nevyčistil.
  • POSILUJÍ ZUBNÍ SKLOVINU: některé varianty LISTERINE® obsahují fluoridy a posilují zuby proti zubnímu kazu.
  • OSVĚŽUJÍ: LISTERINE® osvěžuje dech, a to i ve variantách s obzvláště jemnou chutí.

KTERÁ VARIANTA LISTERINE® JE VHODNÁ PRO NOSITELE ROVNÁTEK?

Ústní voda LISTERINE® s obsahem 4 esenciálních olejů nabízí mnoho různých variant. LISTERINE® CLEAN & FRESH je vhodná zejména pro děti (od 6 let) a dospívající s rovnátky i bez nich. Má jemnou chuť a neobsahuje alkohol, přesto je stejně účinná jako ostatní varianty. Klinické studie ukazují, že obě varianty ústních vod LISTERINE® (s alkoholem i bez alkoholu) jsou stejně účinné. LISTERINE® CLEAN & FRESH osvěžuje dech a dosáhne do míst, která jsou pro zubní kartáček dostupná buď obtížně nebo vůbec - dokonce i do komplikovaných oblastí mezi rovnátky.

Listerine Clean Fresh