Obvyklé zdravotní problémy způsobující zápach z úst

Lidé často připisují vinu za zápach z úst obvyklým podezřelým, jako je cibule, česnek a káva. Někdy však bývá viníkem něco úplně jiného. Ve skutečnosti nemusí zápach z úst vždy souviset s jídlem. Podívejme se na některé zdroje zápachu z úst, které nejsou tak samozřejmé.

Žaludeční problémy

Špatné trávení, zácpa nebo střevní potíže mohou být často příčinou zápachu bez ohledu na to, to jste jedli. Jídlo si pak najde cestu zpět do Vašich úst. Další obvyklé trávicí obtíže vycházejí z nerovnováhy dobrých a špatných bakterií ve střevě. Potrava se pořádně nerozloží, což má za následek kyselý reflux, nadměrný růst kvasinek nebo fermentaci – tedy zápach z úst. K nápravě takové nerovnováhy užívejte probiotika.

Dutiny

Když Vám začne téct z nosu, může Váš dech způsobit, že lidé začnou také utíkat – opačným směrem než Vy. Je tomu tak proto, že nadbytek hlenu Vám často kape zpět do jícnu, což je v zásadě otevřená pozvánka pro bakterie, které se zde shromažďují a množí, což má za následek zápach z úst. Při některých infekcích přestane hlen cirkulovat, hromadí se a umožňuje bakteriím, aby převzaly vládu nad Vašimi ústy, což je provázeno nepříjemným zápachem. Pokud si myslíte, že je Váš zápach z úst způsoben problémy s dutinami, obraťte se na svého lékaře. Je možné, že Vám doporučí návštěvu specialisty v oboru ORL.

Cukrovka

Protože cukrovka u Vás způsobuje kolísání hladiny cukru, může také způsobit náchylnost úst k zápachu způsobenému periodontálními onemocněními. Glukóza na Vašich zubech a dásních způsobuje zvýšený výskyt bakterií, což může vést k onemocněním dásní, gingivitidě a parodontitidě. Situace však může být ještě horší a nemusí jít o pouhý zápach z úst - zánět způsobený těmito chorobami může negativně ovlivnit Váš metabolismus a tím zhoršit i Vaši cukrovku.

Léky

Někdy se stane, že řešení jednoho problému s sebou přinese jiný problém. V tomto případě mohou některé léky, včetně léků na krevní tlak, antihistaminik a antidepresiv, způsobit xerostomii nebo sucho v ústech. O suchu v ústech, které zabraňuje produkci slin, je všeobecně známo, že značně přispívá k zápachu z úst. Některé léky mohou uvolňovat do těla chemikálie, které mají svůj vlastní zápach, jež se přímo přenáší do Vašich úst.