ZUBNÍ KÁMEN: OD PLAKU K ZUBNÍMU KAMENI

Když se zubní lékař při preventivní prohlídce podívá na zuby zblízka, diagnóza často zní: zubní kámen! Ale jak vlastně vzniká zubní kámen a co s ním má společného zubní povlak a plak?

CO JE TO ZUBNÍ KÁMEN?

Zubní kámen je zubní plak, který kvůli minerálům ze slin zatvrdnul. Proto se obvykle vyvíjí v blízkosti slinných žláz, zejména na vnitřní straně řezáků v dolní čelisti a na prvních horních stoličkách.

Zubní kámen se usazuje zejména v mezizubních prostorech a na drsném povrchu zubů.

QA Text: 

JAK VZNIKÁ ZUBNÍ KÁMEN? ROLE PLAKU

V ústní dutině se vyskytuje řada bakterií a mikroorganismů. Ty tvoří ústní flóru, která podporuje náš imunitní systém a trávení.

Mezi nimi jsou však také škodlivé bakterie, které se rychle množí pokud nejsou odstraněny, a které jako zdroj potravy využívají sladkých zbytků potravin. Bakterie (např. streptokoky nebo laktobacily) se množí na povrchu zubů.

Pokud se bakterie na povrchu zubu usadí a kolonizují, vytvoří zubní plak. Minerály ze slin se v zubním plaku časem usazují a zpevňují ho - jsou tvořeny především z fosforečnanu vápenatého, proto se také hovoří o kalcifikovaném zubním plaku nebo o kalcifikaci zubního plaku.

JAKÉ JSOU NÁSLEDKY VÝSKYTU ZUBNÍHO KAMENE?

V zubním plaku a na drsném povrchu zubního kamene nacházejí bakterie ideální podmínky pro rozmnožování a růst a tím může podporovat následující onemocnění dásní a zubů:

Jakmile se povlak přemění na vápenatý plak, nelze ho odstranit zubním kartáčkem. Další informace o odstraňování zubního kamene a prevenci zubního plaku naleznete v části Odstranění zubního kamene.

NÁŠ TIP:

Pro snížení tvorby a usazování zubního kamene doporučujeme LISTERINE® TOTAL CARE STAY WHITE (ústní voda proti tvorbě zubního kamene).

Listerine Total Care Stay White

Po vyčištění zubů pomáhá odstraňovat bakterie, které kartáček nevyčistil a čistí místa, která jsou zubním kartáčkem obtížně dostupná. Složení s chloridem zinečnatým brání tvorbě a usazování nového zubního kamene a pomáhá udržovat přirozenou bělost zubů.

Další odkazy

Odstranění zubního kamene

Informace pro lepší ústní hygienu

nakupni vozik
VYZKOUŠEJTE LISTERINE® NYNÍ