CITLIVÉ ZUBY – CO TO JE?

Au! Zubem projede bolest jako blesk. Znáte to? Pak nejste sami. Odhaduje se, že polovina obyvatel Česka v průběhu života trpí citlivými zuby. Více informací o spouštěčích, příčinách a o tom, co s tím můžete dělat, najdete zde.

SPOUŠTĚČE: BOLEST ZUBŮ PŘI JÍDLE A PITÍ, V CHLADU A HORKU

Studená zmrzlina, horká káva, kousek čokolády nebo ovocný džus: všechny tyto nápoje a potraviny mohou způsobovat bolest. Na jedné straně za to může chlad a teplo, na druhé straně sladké a kyselé potraviny.

Lidé s velmi citlivými zuby dokonce pociťují bolest i když je venku velká zima nebo horko nebo když cítí studený průvan.

studene bolest zubu

PŘÍČINY CITLIVÝCH ZUBŮ

Hlavní příčinou jsou obnažené zubní krčky

Hlavní příčinou bolestivých zubů jsou obnažené zubní krčky. Normální zdravý zub je zvenčí chráněn sklovinou, která je nejtvrdším materiálem v těle.

Pod ní se nachází dentin, jehož jemné kanálky vedou podněty k zubnímu nervu. Úkolem skloviny a dásní je chránit tuto jemnou vnitřní část zubu.

Když se sklovina ztenčí nebo ustoupí dásně (parodontóza) , obnaží se citlivá místa a dentin není chráněný - popsané vnější podněty přímo dráždí zubní nerv a přichází ostrá bolest.

QA Text: 

BOLEST PŘI ČIŠTĚNÍ ZUBŮ: ZAČAROVANÝ KRUH

Lidé s citlivými krčky zubů se snaží kvůli strachu z bolesti vyhýbat některým každodenním aktivitám. Jde nejen o konzumaci dráždivých potravin a pití, ale také o čištění zubů.

A vzniká začarovaný kruh. Nedostatečné čištění zubů způsobuje hromadění plaku, což zvyšuje riziko problémů s dásněmi. Dásně dále ustupují a bolest zubů se stupňuje.

Informace o tom, jak léčit bolest citlivých zubů, naleznete v části Bolest citlivých zubů - co dělat.

Další odkazy

Která ústní voda je vhodná pro citlivé zuby?

Bolest citlivých zubů - co dělat?

Citlivé zuby: Často kladené dotazy

nakupni vozik
VYZKOUŠEJTE LISTERINE® NYNÍ