Zubní kazy & silné zuby: často kladené dotazy

Zubní plak vs. zubní kámen?

Zubní kámen je v zásadě zubní pvlak, který byl ponechán bez povšimnutí a došlo k jeho zmineralizování na zubech. Zubní kámen může odstranit pouze zubní lékař nebo dentální hygienistka. Zubní plak je hutná vrstva, skládající se ze slin a zachycených částic potravy, která se usazuje u okraje dásně. Pokud není zubní plak odstraňován každý den šetrným čištěním kartáčkem, prostředky mezizubního čištění  a vyplachováním účinnou antiseptickou ústní vodou (například LISTERINE®), může ztvrdnout a proměnit se v kámen. Kyseliny zubního plaku mohou napadat povrch zubů po jídle; pokud není odstraněn čištěním, mohou kyseliny narušovat zubní sklovinou a vést ke vzniku zubního kazu. Plak také poškozuje dásně a může vést k zarudnutí a otoku dásní, které při čištění krvácejí, či dokonce ustupují.

Zubní kámen je tvrdý, drsný a porézní. Je žlutý nebo nahnědlý a objevuje se na okraji dásně. Zubní kámen je zubní plak, který nebyl odstraněn a působením minerálních usazenin ze slin došlo k jeho ztvrdnutí. Usazování zubního kamene způsobuje zubní kaz, kažení zubů, ztrátu zubů i onemocnění dásní. Pokud není odstraněn, dále roste a vápenatí. Zubní kámen Vám může ze zubů odstranit pouze zubní lékař pomocí profesionálních nástrojů. Čištění kartáčkem, používání zubních nití, vyplachování ústní vodou a používání zubní pasty proti zubnímu kameni může jeho tvorbě zabránit.

Co je fluorid?

Fluorid je přirozeně se vyskytující prvek, který při požití nebo povrchové aplikaci na zub brání vzniku zubního kazu. Fluorid dokáže předcházet vzniku zubního kazu. Kyseliny zubního plaku vedou ke ztrátě minerálů v zubu (demineralizace), což vede ke kažení zubů. Tvorbu zubního kazu však lze zvrátit remineralizací, neboli ukládáním minerálů v poškozených oblastech zubu. Aplikace lokálního topického fluoridu může obnovu ztracených minerálů urychlit.

Malé množství fluoridů můžete přijímat konzumací některých potravin, jako je špenát, mrkev, chřest, většina mořských plodů, čaj a pokrmy připravené ve fluoridované vodě, nebo používáním fluoridové zubní pasty a fluoridové ústní vody LISTERINE®.

Jak se liší mléčné a trvalé zuby?

Je všeobecně známým faktem, že mléčné zuby jsou méně hutné než trvalé zuby a rychleji se opotřebují. Jsou také bělejší než trvalé zuby (nazývané také druhé nebo dospělé zuby). Dospělé zuby jsou přirozeně trochu žlutější.

Jsou dětské zuby bělejší než trvalé?

Zatímco mléčné zuby jsou bělejší než zuby trvalé, vrstva skloviny a dentinu mléčných zubů je tenčí než u dospělých zubů. Dřeň je také větší v porovnání se zbytkem zubu, což znamená, že pokud se u Vašeho dítěte vyskytne zubní kaz, může rychleji zasáhnout nerv. Proto jsou kontroly u zubního lékaře pro děti mimořádně důležité. Mléčné zuby mají také kratší kořeny a nejsou tak dobře ukotveny v kosti, a proto snadněji vypadávají. To poskytuje kořenům trvalých zubů více prostoru k růstu pod mléčnými zuby.

Potřebuje zubní náhrada ústní vodu?

Ano, svoji zubní náhradu byste měli oplachovat a odstraňovat z ní částice jídla a zbytky dvakrát denně. Používejte dentální tablety, které se rozpouštějí ve vodě a ponořte zubní náhradu do čisticího roztoku v nádobce. Zubní náhradu vždy čistěte nad měkkým ručníkem nebo umyvadlem do poloviny naplněným vodou, protože Vám může vyklouznout a při pádu se zlomit. Čistěte ji ve vlažné vodě kartáčkem s měkkými štětinami. Zubní náhradu důkladně vyčistěte. Potom ji opláchněte ústní vodou LISTERINE®, abyste měli v ústech svěží a čistý pocit. Pokud nemáte zubní náhradu v ústech, měla by být ponořena do ústní vody.

Mělo by mé dítě každý den namáčet rovnátka do ústní vody?

Pro zmírnění bakteriálního poškození při používání dentálních pomůcek mnoho ortodontistů doporučuje lidem s ortodontickými pomůckami, aby si dvakrát denně vyplachovali ústa ústní vodou LISTERINE®, avšak samotná rovnátka není nutné do ústní vody namáčet.