Životní styl a návyky, které vedou k zápachu z úst

Pokud pravidelné rutinní čištění zubů, používání zubní niti a vyplachování úst k boji proti zápachu z úst nestačí, je čas si položit vážné otázky ke svému životnímu stylu a návykům.

Jak se stravujete?

Potraviny s vysokým obsahem cukru je třeba identifikovat jako zjevný problém. Bakterie, přirozeně se vyskytující ve Vašich ústech, absolutně milují přeměnu sladkých jídel na odporný zápach. Kyselá jídla mohou oslabovat sklovinu a Vaše zuby jsou pak náchylné k infekci i k zápachu z úst. Jídla s vysokým obsahem tuku a bílkovin nejsou vždy dobře trávena, což se projevuje sirnými plyny, které mají sklon se uvolňovat, pokud nejsou metabolizovány. Měli byste si dvakrát rozmyslet snížení příjmu sacharidů. Pokud chybí, tělo začne za účelem získání energie rozkládat tuky a bílkoviny, a to je spojeno s páchnoucím dechem, který rozhodně není svěží. V takovém případě můžete vsadit na vyváženou zdravou stravu s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny, jako je ananas, kiwi a listová zelenina.

Jste ve stresu?

Věřte nebo ne, úzkost s Vámi může udělat mnohem více, než jen že se Vám budou potit dlaně a bušit srdce. Veškeré toto panické dýchání Vám také vysuší ústa a způsobí zápach z úst, pokud Vám něco dělá starosti.  Hladovění může narušit Vaše trávení nedostatkem enzymů v žaludku. Bez nich každá nestrávená potravina, která není rozložena, uvolňuje zápach, který si najde cestu do Vašich úst.

Jak často pijete alkohol?

Čím častěji pozvednete sklenku, tím vyšší je pravděpodobnost, že Vám bude páchnout z úst. Je to nejen proto, že alkohol způsobuje sucho v ústech, ale umožňuje také setrvávat bakteriím až 10 hodin poté, co přestanete pít.

Jste milovníkem kávy?

Káva může být Vaše ranní medicína, ale kofein v kávě snižuje produkci slin v ústech. Méně slin znamená zvýšení výskytu bakterií, způsobujících zápach z úst. Znamená to také, že částice potravy od posledního jídla mohou v ústech přetrvat a rozkládat se. Potom je nejlepší vyčistit si zuby, použít prostředky mezizubního čištění a  vypláchnout ústa ústní vodou.