Zdravé bělení: často kladené dotazy

Jsou zuby přirozeně bílé?

Zuby nejsou přirozeně bílé. Jsou perlově šedé a jak stárneme, postupně žloutnou bez ohledu na to, jak dobrá je naše ústní hygiena. Poprvé to uvidíte, když jsou sněhově bílé dětské zuby nahrazovány trvalými zuby, které jsou přirozeně žlutější. V průběhu stárnutí se vnější vrstva skloviny na zubech odírá a obnažuje se dentinová vrstva zubu, která je žlutější. V průběhu let se objevuje zubní kámen a zabarvení související s opotřebením a zuby mohou tmavnout.

Může moje zubní náhrada časem zežloutnout?

Ano, umělé zuby bezpochyby postupem času změní barvu. Pokud si nečistíte zuby denně, zbytky jídla, které v ústech zůstanou, mohou v kombinaci se zubním plakem způsobit zabarvení žlutošedé, nazelenalé či dokonce černé barvy. (Zubní implantáty, jako jsou korunky a můstky však nelze bělit.) Předejděte tomuto scénáři dodržováním vynikající ústní hygieny, i když máte umělé zuby. Zubní náhradu pravidelně čistěte kartáčkem, namáčejte a dodržujte správný postup čištění.

Profesionální bělení vs. volně prodejné přípravky

Všechny metody bělení, ať už jsou prováděny doma nebo profesionálně v zubní ordinaci, jsou založeny na stejné chemické reakci s hlubokým průnikem a rozkladem zabarvení. Hlavní rozdíl je v ceně (profesionální čištění se pohybuje v řádech tisíců korun, zatímco domácí bělení Vás přijde řádově na stokoruny.). Pokud je čištění prováděno v ordinaci, zubní lékaři mohou při bělení učinit opatření pro ochranu dásní a ostatních částí úst. Domácí bělení je okamžité, snadné a běžně dostupné v každé drogerii. Profesionální ošetření také trvá déle, zabere 1 až 1,5 hodiny, zatímco domácí bělení trvá nanejvýš 30 minut. Výsledky profesionálního bělení v ordinaci však vydrží déle (až 1 rok).

Proč mám na zubech bílé skvrny?

Pokud po bělení zpozorujete bílé skvrny, vězte, že tyto bílé skvrny byly na Vašich zubech již před ošetřením, jenže až po něm jsou lépe viditelné. Obecně tyto bílé skvrny na zubech zůstávají pouze krátkou dobu po bělení, nanejvýše několik málo dní. Někdy mohou tyto malé bílé skvrny představovat slabé usazeniny vápníku. Kvůli těmto bílým skvrnám si nemusíte dělat žádné starosti, protože časem samy zmizí.

V jakém věku je bělení zubů bezpečné?

Vašemu dítěti by mělo být alespoň 12 let, než mu dovolíte používat výrobky, jako je ústní voda a bělicí přípravky. V tomto okamžiku již bude mít všechny trvalé zuby. Poraďte se se zubním lékařem, než začnete zkoušet bělení. Volně prodejné bělicí proužky, ústní voda nebo zubní pasta mohou být k vyzkoušení vhodnější než drahé profesionální bělení. A protože zabarvené zuby mohou být způsobeny stravováním vyžadujícím nutriční podporu, zkuste se svým zubním lékařem vystopovat příčinu, než se pustíte do léčby.

Oslabuje bělení zuby?

Většina postupů bělení spoléhá na stejná bělicí činidla. Pokud budete bělení přehánět a používat příliš mnoho různých bělicích přípravků, můžete se dostat do potíží. Používejte jich pouze několik a vždy podle pokynů. Nadměrné bělení může oslabovat sklovinu.

Bezpečné bělení

Při bělení vždy postupujte podle pokynů v příbalové informaci. Je možné, že budete muset cyklus bělení opakovat, byste dosáhli požadováné bělosti. Vždy postupujte podle pokynů v příbalové informaci a konzultujte zubního lékaře.

Také nezapomeňte, že bělení není vhodné pro každého. Pokud jste těhotná, kojící matka nebo máte v anamnéze onemocnění dásní, poraďte se před bělením se svým zubním lékařem.