Zásadní role, kterou hrají sliny ve zdraví Vaší ústní dutiny

Slina, ta průhledná vodnatá tekutina v našich ústech, je také přehlíženým pracantem, který značnou měrou přispívá ke zdraví naší ústní dutiny.

Sliny zachraňují Vaše ústa

Představte si sliny jako systém řízení klimatu, mocné rozpouštědlo potravy a univerzální pomůcku pro trávení. Sliny obsahují vysoce účinné sloučeniny, které rozpouštějí konzumovanou potravu a zajišťují tak její snadné strávení.

Sliny chrání dásně před bakteriemi

Bílkoviny posilující zuby a minimalizující výskyt bakterií spolu s minerály obsaženými ve slinách snižují riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Rovněž bojují proti zápachu z úst potíráním bakterií.

Sliny zajišťují zubní náhrady

Stárnutí se neobejde bez problémů. Ale díky Vašim ústům je zde o jeden problém méně. Sliny udržují umělé zuby pevně usazené na místě a my se s přibývajícím věkem nemusíme tolik obávat trapných situací souvisejících se zubní náhradou.

Sliny brání vysychání ústní dutiny

S přibývajícím věkem produkujeme také méně slin. Říká se tomu sucho v ústech, nebo odborným termínem xerostomie. Mezi příznaky sucha v ústech patří nepříjemný pocit, že máte oteklý jazyk, obtížné polykání a také pocit, že Vás něco tlačí v krku, když se snažíte polknout.

Více než pouhou nepříjemností je sucho v ústech otevřenou pozvánkou pro bakterie, kterým se v prostředí s nedostatkem slin velmi dobře daří. Proto je sucho v ústech často provázeno nepříjemným zápachem z úst a zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní, zubního kazu a zkažených zubů.

Sucho v ústech je obvyklejší u starších lidí, ale může být způsobeno také určitými léky a chronickými stavy, jako je cukrovka, stres nebo kouření či dokonce dehydratací.

Zachování toku slin je jedním ze základních předpokladů udržení zdravých dásní a zubů. Máte-li pocit sucha v ústech, můžete rychle navodit produkci slin žvýkáním žvýkačky bez cukru, nebo tím, že něco sníte nebo se napijete vody a pokud užíváte léky, které mají jako vedlejší účinek sucho v ústech, poraďte se se svým lékařem o způsobu, jak tyto účinky zmírnit či popřípadě přejít na jiné léky.