Vyhněte se těmto 7 věcem, které poškozují sklovinu

Existuje celá řada návyků, které mohou škodit Vašim ústům, ale podívejme se na těchto 7 věcí, které mohou poškodit Vaše zuby.

1. Okusování per a tužek

Většina z nás má někdy pocit, že musí něco okusovat, třeba víčko lahve. Pokud to děláte, můžete si přivodit problémy se zuby.

2. Otvírání obalů zuby

Ať se jedná o sáčky s brambůrky nebo obaly bonbonů, všichni jsme někdy použili zuby, když nebyly nůžky po ruce. Ale v zájmu svých zubů to nedělejte a udělejte si čas na nalezení jiného nástroje k otevření obalu, než jsou Vaše zuby.

3. Skřípání zuby

Někteří lidé mimovolněskřípají zuby, když jsou vzhůru i když spí. Když skřípete zuby, můžete je opotřebit, a to stejné se může stát, když zuby zatínáte. Skřípáním zubů rovněž odíráte sklovinu a otevíráte dveře zubnímu kazu. Pokud se potýkáte se skřípáním a zatínáním zubů, poraďte se se svým zubním lékařem. Může Vám poradit, jak své zuby chránit.

4. Vyvarujte se nadměrnému bělení

V drogeriích je k dostání mnoho snadno použitelných, bezpečných a efektivních výrobků k bělení zubů. Snažte se používat jen ty, které Vám vyhovují, a výhradně podle pokynů. Pokud si bělíte zuby příliš často a používáte příliš mnoho výrobků, vede to k citlivosti zubů. Máte-li opotřebenou sklovinu nebo citlivé zuby, bělení pro Vás nemusí být vhodné a může mít negativní vliv na již zranitelné zuby. Máte-li obavy o své dásně, ústa či zuby, nejprve se poraďte se svým zubním lékařem, zda je pro Vás bělení bezpečné.

5. Piercing jazyka

Šperk na jazyku, který se pohybuje s jazykem po ústech, může obrousit a odírat zuby, což vede k nákladné léčbě opotřebené skloviny.

6. Kouření

Pokud máte skvrny na zubech, nejen že vypadají nehezky a nevábně, ale také způsobují menší odolnost zubů vůči škodlivým bakteriím.

7. Léky

Dokonce i léky dostupné bez lékařského předpisu, jako například léky proti kašli, plné cukru a antihistaminik, mohou vést k suchu v ústech a následně ke vzniku zubního kazu.