Rozumíme dětským zubům

Dítě má své první, mléčné zuby pevně vyrostlé, když dosáhne věku 3 let. Tyto mléčné zuby zůstávají na svém místě do 5 let, kdy začnou jeden po druhém vypadávat a jsou nahrazovány trvalými, dospělými zuby.

Mléčné zuby mají kratší kořeny a vypadávají, aby uvolnily místo trvalým zubům. Obvykle dětem do 13 let vypadají a jsou nahrazeny kompletní sadou 28 trvalých zubů. Později, ve věku od 17 do 25 let, narostou také čtyři zuby moudrosti.

Mléčné zuby se od trvalých zubů liší tím, že jsou bělejší (trvalé dospělé zuby jsou přirozeně žlutější). Mléčné zuby se také liší tím, že jejich vnější skořepina (sklovina) a vrstva dentinu jsou tenčí a slabší, zatímco dřeň je vzhledem k velikosti celého zubu poměrně větší. Proto když má dítě zubní kaz, dochází k jeho k rychlejšímu šíření k nervu zubu. Pravidelnými kontrolami lze zachytit zubní kaz včas a zabránit jeho rozšíření. Uvědomte si, že poškození, jako je zubní kámen (který je pokročilejším stádiem zubního plaku), mohou odstranit pouze zubní lékaři svými profesionálními nástroji.