Proč vede sucho v ústech k zápachu z úst

Ke Xerostomii, onemocnění známému jako sucho v ústech, obvykle dochází, když se zpomalí produkce slin. Tyto nepříjemné stavy mají za následek obtížné mluvení, bolest v krku a neschopnost najít dost velkou sklenici vody k uhašení žízně. Pokud takový stav trvá příliš dlouho, může vést k zápachu z úst. Proč? V ústech je nedostatek přirozených slin, které jinak odvádějí úžasnou práci: odplavení bakterií a uvízlých částic potravy. Bez slin, které by je odplavily, se začnou bakterie a zbytky rozkládat a vytvářet tak nepříjemný zápach.

Sucho v ústech může mít mnoho příčin. Určité léky, včetně léků na krevní tlak, antihistaminik, antidepresiv, diuretik a nesteroidních protizánětlivých léků, mohou snižovat produkci slin. Rovněž některé typy radiační léčby, nemoci slinné žlázy, cukrovka, dýchání ústy, spánková apnoe a určité autoimunitní poruchy. U osob s poruchami příjmu potravy, jako jsou bulimie a anorexie nebo u těhotných či kojících žen se může vyskytnout sucho v ústech v důsledku dehydratace nebo hormonálních změn. Mezi další faktory patří stres, úzkost a deprese. Pokud není sucho v ústech léčeno, může vést ke kažení zubů, vzniku zubního kazu, obtížím s jezením či mluvením a dokonce ke ztrátě zubů.

Vedlejší účinky sucha v ústech lze léčit. Žvýkání žvýkačky bez cukru může pomoci stimulovat produkci slin bez pokrývání zubů přebytečnými cukry. Další alternativou je vyplachování ústní vodou, která zlikviduje bakterie, odstraní částice potravy a udrží vlhko v ústech. Další jednoduchou nápravou sucha v ústech je omezení kofeinu a pití velkého množství vody.