Odchlipující se, začervenalé, oteklé a podrážděné dásně

Pokud máte zarudlé, oteklé a podrážděné dásně a po čištění zubů nebo používání zubní niti zpozorujete krev v umyvadle, jedná se o některý z obvyklých prvních příznaků onemocnění dásní či gingivitidy. Dásně, které byly původně zdravě růžové a pevné, jsou nyní podrážděné, zarudlé a oteklé, což je způsobeno zvýšeným množstvím zubního plaku, který v těle vyvolá zánětlivou reakci. Pokud jsou dásně zanícené a podrážděné, snadno začnou při čištění a používání zubních nití krvácet.

Nejobvyklejší příčinou podrážděných dásní je nedůsledná domácí péče o ústní dutinu. Tyto problémy může také zhoršit nevhodný postup při čištění zubů. Pokud si nečistíte zuby či nepoužíváte zubní nit pravidelně nebo správně, může se mezi dásněmi a zuby usazovat jídlo a bakterie. Vytvoří se zde místo, kde se bakterie množí a vytvářejí zubní plak. Pokud plak usazený na okraji dásně není během rutinního čištění odstraňován vhodnou metodou, může ztvrdnout a proměnit se v zubní kámen, který lze odstranit pouze profesionálními zubařskými nástroji.

Je velmi důležité vědět, že zde máme určitou časovou rezervu. Dásně sice krvácejí a jsou zanícené, ale Vy ještě můžete zvrátit bakteriální infekci v jejím zárodku prostým zlepšením své ústní hygieny. Přestože gingivitida není závažné onemocnění, je třeba ji brát vážně a začít rychle jednat, protože jinak se z ní může vyvinout závažné onemocnění dásní (parodontitida), které je hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých. Ústa si vyplachujte dvakrát denně, zvykněte si dvakrát denně jemně vyčistit zuby měkkým nebo elektrickým kartáčkem a jedenkrát denně použijte zubní nit.

Naplánujte si také pravidelné návštěvy u zubního lékaře a nechte si odstranit zubní plak a zubní kámen.