Nejobvyklejší příčina onemocnění dásní (a 6 dalších možných)

Č. 1 Zubní plak

Onemocnění dásní je nejobvykleji způsobeno plakem—hutnou vrstvou bakterií, která se tvoří na zubech a dásních a odstraňuje se každodenním čištěním zubů, používáním zubní nitě a vyplachováním úst. Pokud spadáte do této kategorie, určitě v tom nejste sami – existují miliony dospělých lidí, které mají některé stádium onemocnění dásní. Dobrá zpráva: rané onemocnění dásní lze zvrátit – proto je možná vhodný čas osvojit si některé zdravé návyky. Důležité jsou také kontroly u zubního lékaře každých 6 měsíců.

Č. 2 Kouření

Kouření narušuje normální fungování buněk tkáně dásní a ústa jsou pak náchylnější k infekcím, jako je onemocnění dásní.

Č. 3 Hormonální výkyvy

Pokud jste těhotná nebo někdy i v běžných menstruačních cyklech se může hladina hormonů zvyšovat a snižovat, což způsobuje, že jsou dásně náchylnější k onemocnění dásní. Těhotenství automaticky neznamená, že budete mít problémy s dásněmi nebo se zuby. Znamená to jen, že bude potřeba v této době věnovat ústní dutině zvláštní péči pro zachování jejího zdraví. Mezi neobvyklé stavy, které můžete v těhotenství očekávat, jsou zanícené dásně, které jsou podrážděné, oteklé a při čištění nebo používání zubní niti trochu krvácejí. (Tyto příznaky po těhotenství obvykle zmizí).

Č. 4 Léky na lékařský předpis

Léky, jejichž vedlejším účinkem je tlumení produkce a toku slin, zanechávají sucho v ústech a bakterie se pak zde mohou rychleji rozšiřovat. Pokud Vám stav Vašich dásní dělá starosti, promluvte si se svým lékařem o lécích, které užíváte.

Č. 5 Nedostatky ve výživě

Je obtížné do sebe každý den dostat všechny vitaminy, které tělo potřebuje, avšak pokud máte nedostatek vitaminu C, může to být zvláště škodlivé pro Vaše dásně. Strava s vysokým obsahem cukru a sacharidů a s nízkým zastoupením vody a vitaminu C je receptem na problémy s dásněmi.

Č. 6 Křivé zuby

Pokud se Vaše zuby se překrývají, jsou křivé nebo vytočené z osy, může to vytvářet živnou půdu pro onemocnění dásní. Je tomu tak proto, že při nesprávných postaveních zubů se vytváří více prostor, kde se může usazovat zubní plak, který poškozuje Vaše zuby a dásně. (Tip: Věnujte zvláštní péči čištění těchto oblastí kartáčkem a zubní nití.)

Č. 7. Výskyt onemocnění v rodině

Pokud se ve Vaší rodině vyskytovalo onemocnění dásní, je vhodné o tom informovat zubního lékaře, protože zde může existovat mírně zvýšené riziko i pro Vás.