Jak biofilm přechází v onemocnění dásní

Biofilm je tenká slizká vrstva bakterií, která ulpívá na površích v ústech, například na jazyku, dásních a zubech. Tento povlak, tzv. biofilm máme v ústech všichni, dokonce i ti, kteří si ústní dutinu přepečlivě čistí kartáčkem, zubní nití a vyplachují ji. Udržuje se prakticky na každém vlhkém povrchu (dochází k tomu i v přírodě: vzpomeňte si na kluzké skály nebo na hladký trup lodi).

Jestliže si pravidelně čistíte zuby kartáčkem, zubní nití a ústa si vyplachujete, můžete biofilm omezit na minimum. Pokud nemáte zažitý návyk čištění zubů, používání zubní nitě a vyplachování úst, může se biofilm usazovat a postupně se z něj vyvine zubní plak, který je viditelný pouhým okem (obvykle má světle žlutou barvu).

Hutnější biofilm může dráždit dásně a podnítit zánětlivou reakci těla. Dásně pak jsou zarudlé a oteklé, namísto toho, aby byly růžové a pevné, jako v normálním zdravém stavu. Pokud se gingivitida, což je rané stádium onemocnění dásní, které lze zcela zvrátit, neléčí, může přejít v závažné onemocnění dásní zvané parodontitida, které může infikovat kost.