Jak bělicí metody a výrobky fungují

Existují dva způsoby, kterými dochází k zabarvení zubů: povrchové zabarvení, které je obvykle způsobeno osobními návyky, jako jsou kouření, pití kávy a špatná péče o ústní dutinu, a hlubší zabarvení, které zasahuje do skloviny a bývá způsobeno úrazem úst, léky nebo přirozeným procesem stárnutí.

Zuby můžete vybělit odstraněním povrchového zabarvení nebo tím, že je vybělíte do hloubky. V závislosti na koncentraci použitých bělicích činidel existují některé postupy bělení, které jsou dostatečně silné, aby pronikly do zubní skloviny a spustily chemickou reakci, která rozkládá sloučeniny v zabarvení. Tato reakce se nazývá oxidace. Není-li koncentrace dostatečně vysoká, působí výrobky pouze na povrchu.

Profesionální bělení v zubní ordinaci

Výhodou ošetření v zubní ordinaci je, že Vám lékař důkladně vyčistí ústní dutinu a před ošetřením provede vyšetření. Při ošetření v zubní ordinaci se obvykle používají peroxidy vodíku. Zubní lékař obvykle aplikuje peroxidový gel, odstraní jej a aplikuje jej několikrát znovu. Po profesionálním bělení mohou být zuby bělejší o čtyři až šest odstínů. Další výhodou bělení v zubní ordinaci je, že při rozjasňování zubů jsou chráněny Vaše dásně a ústa. Většinou se jedná o nejdražší řešení v oblasti bělení, ale jeho účinky také vydrží nejdéle.

Domácí bělení přípravky ze zubní ordinace

Tyto produkty určené k domácímu bělení také využívají peroxidové gely a další složky, včetně příchutí, vody a glycerinu. Váš zubní lékař sejme otisky Vašich úst a zhotoví podle nich zubní formy. Dále obdržíte gel k aplikaci na zuby pomocí těchto forem a instrukce, že máte tyto formy používat několik hodin denně po dobu jednoho až dvou týdnů.

Domácí bělení

Pokud si chcete bělit zuby sami, je vhodné zajít na vyšetření k zubnímu lékaři, který odhalí a odléčí veškeré případné problémy předtím, než bělicí přípravek použijete. Jak již bylo zmíněno, většina přípravků k domácímu bělení obsahuje peroxid vodíku. Koncentrace těchto chemikálií však není tak vysoká, jako v profesionálních přípravcích. Toto chemické řešení může být ve formě gelu, proužků nebo zubní pasty.

Kdo by si neměl bělit zuby

Bělení není řešením pro každého, ale pokud máte nějaké dotazy, poraďte se před použitím jakéhokoli bělicího přípravku se svým zubním lékařem.