Dásně a zánět dásní: často kladené dotazy

Co je to za lepkavý povlak, který mám na dásních, když se probudím?

Tenká vrstva bakterií, známá jako biofilm, může ulpět na téměř jakémkoli povrchu. To je důvod, proč máte ráno po probuzení pocit, že jsou Vaše zuby a dásně pokryté slizem. Biofilm je normální a má ho každý, i když si čistíte zuby kartáčkem, používáte zubní nit a vyplachujete si ústa antiseptickou ústní vodou. Ale pokud tento biofilm každý den neodstraníte, může se usazovat a může se z něj vyvinout zubní plak.

Zubní plak může vést k onemocnění dásní. Vytvářejí ho některé “zlé bakterie” (druhy využívající cukry přítomné na dásních a zubech a měnící je v kyseliny narušující zubní sklovinu) a „hodné bakterie“(druh, který činí normální zubní plak méně lákavým pro bakterie produkující kyseliny).

Člověk, který se velmi dobře stará o své zuby, denně si je čistí kartáčkem, používá prostředky mezizubního čištění a aktivně je proplachuje, může redukovat obsah zubního plaku a potenciálně jej může učinit dokonce zdravějším tím, že zvýší počet „hodných“ bakterií.. Ale pokud si čistíte a oplachujete dásně a zuby méně často nebo pečlivě, může zubní plak (obvykle světle žluté barvy) ztvrdnout, stát se hutnějším a proměnit se v zubní kámen, takže jej bude moci odstranit pouze zubní lékař pomocí speciálních nástrojů.

Jaká je souvislost mezi onemocněním dásní, gingivitidou a parodontitidou?

Pokud máte starost o své dásně a začnete se touto problematikou více zabývat, brzy Vás začne mást množství technických termínů používaných k označení stejné věci – onemocnění dásní. Níže je uvedeno, jakou mají tyto termíny souvislost: onemocnění dásní je všeobecný termín používaný k popisu bakteriální infekce v ústech, gingivitida a parodontitida jsou termíny popisující onemocnění dásní – tyto termíny však nelze zaměňovat a neznamenají přesně to samé. Gingivitida (zánět dásní) je rané onemocnění dásní (které lze zvrátit), projevující se červenými, oteklými dásněmi, které při čištění kartáčkem nebo zubní nití snadno krvácí. Pokud se gingivitida neřeší lepší péčí o ústní dutinu, postupuje a přechází v závažnější (nezvratné) stádium onemocnění dásní, zvané parodontitida, které napadá dásně, kost a pojivovou tkáň, jež drží zuby na svém místě, popřípadě je v průběhu času uvolní tak, že mohou vypadnout. Onemocnění dásní je hlavní příčinou vedoucí ke ztrátě zubů. Proto je nejlepší řešit problémy s dásněmi včas vštípením rutinního postupu čištění a vyplachování ústní dutiny.

Proč mi krvácejí dásně?

Jak stárneme, stále častější vídáme v umyvadle po čištění zubů nebo použití zubní niti jednu či dvě kapky krve, takže mnozí z nás přesvědčují sami sebe, že to není velký problém. Krvácení dásní, a to ani v průběhu čištění u zubního lékaře, není normální ani zdravé. Jedná se o známky gingivitidy (raného onemocnění dásní), vedle dalších často přehlížených červených varovných signálů, jako jsou oteklé, červené a podrážděné dásně). Miliony dospělých trpí určitou formou onemocnění dásní, jenže si to uvědomuje jen velmi malá část z nich, protože bolest dásní není raným příznakem. Dobrá zpráva: rané stádium onemocnění dásní lze zvrátit lepší každodenní péčí o ústní dutinu a častějšími návštěvami zubního lékaře, který odstraní zubní plak a zubní kámen profesionálními nástroji. Pokud jsou tyto signály ignorovány, z krve v umyvadle může být jednou závažné onemocnění dásní (parodontitida), které napadne a postupně obnaží čelistní kost a je hlavní příčinou vypadávání zubů. Pokud objevíte kapky krve, nečekejte do zítřka a zlepšete svou každodenní rutinu čištění zubů, používání zubních nití a vyplachování.

Proč moje dásně ustupují?

Objevili jste jednu z nejprokazatelnějších známek středního stádia onemocnění dásní. A rozhodně ji nemíníte ignorovat. Pokud zjistíte, že se Vaše dásně a kost odtahují od zubů a je vidět spodnější část Vašich zubů, ustupují Vám dásně. Často se tomu říká smršťování dásní, a když k tomu dojde, obnaží se kořeny zubů, které jsou nyní vystaveny škodlivým bakteriím a Vaše ústa se stanou náchylná k celé řadě zdravotních problémů. Je-li to provázeno červenými zanícenými dásněmi, které při čištění zubů krvácejí, je pravděpodobnou příčinou rané onemocnění dásní. Pokud není takové ustupování dásní léčeno, může mít závažné a nevratné důsledky, jako je ztráta dentinu (tj. tvrdá, hustá, kostní tkáň, která tvoří hmotu zubu pod sklovinou a udržuje zuby pevně na místě) a obnažení kořenů, které mohou být citlivé, bolavé nebo infikované.

Podporují všechny ústní vody zdraví dásní?

Vždy se podívejte na láhev s ústní vodou a přečtěte si, jaké složky obsahuje. Hledejte antibakteriální složky, které pomáhají bojovat proti bakteriím a podporují zdraví dásní, jako antiseptická ústní voda LISTERINE® (která obsahuje eukalyptol, mentol, metylsalicylát a thymol — čtyři esenciální oleje, u kterých bylo klinicky prokázáno, že ničí bakterie způsobující onemocnění dásní). Pravidelným vyplachováním antiseptickou ústní vodou bojujete proti bakteriím ulpívajícím na Vašich dásních a vytvářejícím pvlak. Pokud není zubní plak průběžně likvidován, změní se na zubní kámen. Některé ústní vody obsahují fluorid, který chrání zuby před kazem.

Jaká jsou pravidla vyplachování?

Nejlepší je používat ústní vodu LISTERINE® dvakrát denně podle pokynů na obalu. Kombinace složek obsažených v antiseptické ústní vodě LISTERINE® je mimořádně účinná v ničení bakterií nad linií dásně a rovněž v omezování ulpívající vrstvy zubního povlaku a raném onemocnění dásní (gingivitidy), které může vést k závažnějšímu rozvinutému onemocnění dásní, pokud je ponecháno bez povšimnutí.