Co je halitóza?

Halitóza, jinými slovy chronický zápach z úst, je stav, kdy z úst osoby vychází nepříjemný zápach. Každodenní „ranní dech“, s nímž se většina lidí probouzí, není halitóza. Není to ani pětiminutový zápach z úst, který příležitostně pociťujete po konzumaci těžkého kořeněného exotického jídla. Skutečná halitóza je trvalý zápach, který nezmizí ani po vyčištění zubů, použití zubní niti a vypláchnutí úst. Halitóza může být natolik demoralizující a trapná, že se o ní mnoho lidí zdráhá zmínit dokonce i svému zubnímu lékaři. Je však dosti častá a léčitelná.

Halitóza má celou řadu příčin, přičemž 80 % z nich má původ v ústech: zubní kaz, onemocnění dásní, popraskané výplně a ne zcela čistá zubní náhrada, to vše jsou potenciální podezřelí. Potom jsou zde dietetické faktory. Strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů, kyselé potraviny, sladkosti a samozřejmě stálá konzumace cibule a česneku určitě způsobí, že budete mít dech jako kyselé mléko. Stejně tak i nadměrná konzumace kávy a alkoholu. Konzumenti tabáku jsou ohroženi ještě více.

Je však známo, že halitózu způsobuje také vzácná plicní choroba, určité druhy rakoviny a infekce krčních mandlí. Stejně tak krevní poruchy a onemocnění plic a ledvin. Obvyklejší zdravotní příčinou je patrně cukrovka vzhledem ke kolísání hladiny krevního cukru, kyselý reflux a kapání z nosu. I běžná infekce nosních dutin může ovlivnit Váš dech z důvodu jejich zanesení hlenem.

Protože většina příčin halitózy pochází z úst, Vaším prvním krokem by mělo být přehodnocení techniky čištění zubů a vyplachování úst. Čištění zubů je sice nezbytné, ale zásadní význam má, abyste se zaměřili také na jazyk – na něm žije velké množství bakterií, které způsobují zápach z úst. Seškrábněte povrch jazyka, pak použijte zubní nit a vypláchněte si ústa. Nezapomeňte, že samotným čištěním kartáčkem vyčistíte jen 25 % úst. Přidejte vyplachování, abyste měli celá ústa čistá.

Pokud nezpozorujete zlepšení, Vaším dalším krokem bude návštěva zubního lékaře. Nebojte se svěřit své tajemství odborníkovi a neciťte se kvůli tomu trapně. S největší pravděpodobností bude schopen diagnostikovat a léčit příčinu Vašich problémů s dechem.