5 věcí, které byste o onemocnění dásní měli vědět

Co je zánět dásní?

Zánět dásní neboli gingivitida je rané stádium onemocnění dásní, které je rozšířené po celém světě. Přes 90% světové populace trpí do určité míry chronickým zánětem dásní.

Jaké jsou příznaky?

Je snadné si příznaků onemocnění dásní nevšimnout, Zdaleka ne každý postižený ví, že trpí onemocněním dásní. Pokud však máte oteklé, zarudlé dásně, které při čištění zubním kartáčkem nebo nití snadno krvácí, můžete mít zánět dásní. Zánět dásní nemusí bolet, a proto je často přehlížen.

Co způsobuje zánět dásní?

Nejobvyklejšími příčinami jsou nesprávná domácí péče o ústní dutinu a nesprávný postup. Pokud si nečistíte zuby, nepoužíváte zubní nit a nevyplachujete ústa každý den, zbylé bakterie vytvoří silnou vrstvu, známou jako zubní plak, která vede ke vzniku zubního kamene a v průběhu času k narušení zubů.

Můžete se vzniku gingivitidy bránit?

Pokud máte rutinu pečlivého čištění ústní dutiny, zahrnující čištění zubů zubním kartáčkem a prostředky mezizubního čištění a vyplachování úst dvakrát denně, dobře zažitou, můžete zvrátit onemocnění dásní známé jako gingivitida již v jeho raném stádiu. Naplánování pravidelných kontrol u zubního lékaře jedenkrát za šest měsíců je rovněž klíčem k udržení čisté a zdravé ústní dutiny, protože vrstvy zubního kamene může odstranit pouze zubní lékař v ordinaci pomocí profesionálních nástrojů.

Jak se léčí zánět dásní?

Nejzásadnější krok v léčbě zánětu dásní spočívá v tom, že nebudete ignorovat příznaky, které mohou vypadat nevinně, např. trocha krve v umyvadle, když si čistíte zuby kartáčkem a zubní nití, anebo podrážděné dásně, které jsou zarudlé nebo oteklé. Pokud se objeví tyto příznaky, domluvte si návštěvu zubního lékaře, který určí jejich příčinu a posoudí stav Vašich zubů a dásní. Zubní lékař Vám může také doporučit lepší režim domácí péče o zuby, včetně zařazení antiseptické ústní vody do Vaší rutinní péče. Jestliže se kolem zubů vytvořily kapsy s bakteriemi a dásně se začínají odchlipovat od zubů, může Vám zubní lékař nebo parodontolog (zubní lékař, který se specializuje na nemoci dásní) doporučit hluboké čištění. Dobrou zprávou je, že tomuto časnému, mírnému stádiu onemocnění dásní lze předejít. Pokud je zánět dásní neléčený a ignorovaný, může přejít do pokročilého stádia onemocnění dásní (parodontitidy), které je hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých.