5 příznaků, které prozrazují, že trpíte onemocněním dásní

Trocha krve v umyvadle po čištění zubů nebo použití zubní niti se zpočátku nemusí jevit jako problém, existuje však dobrý důvod, proč těmto signálům věnovat pozornost - jsou to rané známky dobře léčitelné, vratné formy onemocnění dásní. Pokud je toto mírné stádium onemocnění dásní ponecháno bez léčby, může přejít do pokročilého stádia, které trvale poškozuje kosti a tkáně, které udržují zuby na svém místě. Věnujte pozornost těmto pěti nejviditelnějším signálům, které Vaše tělo vysílá, a udržte si ústní dutinu zdravou.

Č. 1 Vidíte červenou

Červená barva varuje před nebezpečím. To dává smysl. Protože když se podíváte do zrcadla a uvidíte, že Vaše dásně mají červený nebo lehce fialový odstín, bude to pravděpodobně signál, že s nimi něco není v pořádku. Zdravé dásně jsou pevné a světle růžové. Bakterie mohou způsobit zánět dásní, známý jako gingivitida, což je rané mírné stádium onemocnění dásní, které může později přejít v parodontitidu, pokročilejší a závažnější stádium tohoto onemocnění.

Č. 2 Máte oteklé dásně

V raném stádiu onemocnění dásně často otékají, pokud je v nich zánět. To je známkou toho, že byste měli začít lépe a pravidelně pečovat o svoji ústní dutinu.

Č. 3 Pozorujete krev v umyvadle

Pokud plivete po vyčištění zubů nebo použití zubní niti krev, jedná se o další příznak. Dásně, které snadno krvácí, signalizují rané stádium onemocnění dásní.

Č. 4 Dásně se odchlipují od zubů

Pokud Vaše zuby začínají vypadat větší než obvykle a zpozorujete-li ustupující dásně nebo se dásně odtahují od zubů, je to další klasickou známkou onemocnění dásní. Nejedná se o přirozený projev stárnutí.

Č. 5 Trpíte zápachem z úst?

Zápach z úst nebo mimořádně špatná chuť v ústech může být také příznakem raného onemocnění dásní. Příčinou zápachu z úst je obvykle usazování plaku na jazyku.

Dalšími unikátními změnami ve Vašich ústech, způsobenými onemocněním dásní, může být také citlivost dásní na dotyk, tvorba zvláštních mezer mezi zuby, uvolnění zubů a/nebo změny skusu nebo postavení zubů ve skusu. Tyto příznaky byste neměli ignorovat. Dostaňte stav svých dásní pod kontrolu, protože máte stále naději, že se vyhnete závažnému onemocnění dásní.