4 tipy pro boj s onemocněním dásní

Onemocnění dásní je infekce ústní dutiny, způsobená hutnou vrstvou bakterií, ulpívající na dásních a zubech. Pokud se chcete onemocnění dásní zbavit, je třeba začít zjištěním, jaký typ tohoto onemocnění máte. Pokud máte oteklé dásně a po čištění zubů vidíte v umyvadle krev, může se jednat o zánět dásní. Pokud je neléčenýa a dojde k závažnému poškození dásně a kosti, může se jednat o pokročilejší parodontitidu. V každém případě musíte přistoupit k nové rutinní péči pro řešení této situace. Ta zahrnuje čištění zubním kartáčkem, používání zubní niti a vyplachování.

1. Poskytněte svým ústům lepší rutinní péči

Onemocnění dásní se obvykle rozvine, když polevíme v péči o ústní dutinu. Když je onemocnění dásní v raném stádiu, řešením je jednoduché zlepšení rutinního odstraňování nečistot. Čištění zubů po jídle, používání zubní niti a vyplachování úst antiseptickou ústní vodou dvakrát denně může zastavit zánět dásní v samém zárodku. Naplánujte si také pravidelné návštěvy u zubního lékaře, protože ze zubního plaku vzniká zubní kámen, který lze odstranit pouze profesionálním čištěním. Ranému onemocnění dásní lze předejít, pokud budete jednat rychle.

2. Provádějte důkladné čištění

Pokud lepší rutinní péče o zdraví ústní dutiny příznaky onemocnění dásní nezvrátí, patrně trpíte vážnější infekcí, při níž se tvoří hluboké, obtížně přístupné kapsy s bakteriemi okolo zubního základu. Hluboké čištění zubním lékařem nebo paradontologem každých 6 měsíců je nejlepším způsobem, jak ústa zbavit zubního kamene.

3. Vezměte si na pomoc léky

Jestliže problém přetrvává, mohou Vám být předepsána antibiotika pro úplné vymýcení mikroorganismů způsobujících infekci ve Vašich ústech. Může se jednat o různé formy, od povrchově nanášených gelů, které aplikujete do kapes nebo mezer mezi dásněmi a zuby, až po aktivní proplachování antibiotiky.

4. Přenechte to odborníkům

Za účelem léčby pokročilých forem onemocnění dásní mohou zubní lékaři doporučit jeden či více typů operací dásní, nebo jejich kombinaci, při nichž lze chirurgicky odstranit hluboké kapsy a zánět. Tyto možnosti zahrnují operaci laloku dásně (dásně jsou odklopeny od zubu, je odstraněn zubní kámen a dásně jsou přišity zpět okolo zubů, štěpy měkké tkáně (nahrazují opotřebené dásně za účelem pokrytí obnažených kořenů), kostní štěpy (ztracené kosti jsou nahrazeny štěpy lidského a zvířecího původu či dokonce syntetickými materiály) a regeneraci tkáně (snaha, aby ztracená kost opět dorostla). Tyto postupy jsou stejně složité, jak znějí, a pokud je to možné, snažte se jim předejít.